Joi, 1 iunie 2017, va avea loc la Azilul de bătrâni «Bethanien» o nouă manifestare culturală şi culinară ortodoxă «Freude sprechen viele Sprachen – Fest der Begegnung». De câțiva ani, toate comunitățile ortodoxe din Stuttgart organizează în foyer-ul acestui azil – unde există o secție de îngrijire ortodoxă – o mică sărbătoare. Scopul acesteia este de a ne prezenta unitatea în diversitate, ca şi parohii ortodoxe naționale. La bucuria de a fi împreună se adaugă bucuria bătrânilor care au posibilitatea, o dată pe an, să guste din mâncarurile noastre tradiționale şi să fie încântați de muzica şi dansurile balcanice prezentate.
![20160602_165344 20160602_165344](https://parohia-stuttgart.de/wp-content/uploads/2017/05/20160602_165344-1024x576-1024x585.jpg)