Skip to content

Organizația de tineret \“Sf. Filip\“

ISTORIC. OBIECTIVE. CONTACT
 
În anul 2001, sub îndrumarea preotului paroh şi la iniţiativa unor tineri din parohie, s-au pus bazele unei organizaţii de tineret. Tinerii au stabilit să se întâlnească regulat ca, împreună cu preotul, să discute diferite teme duhovniceşti, să pună întrebări şi, împreună, să afle răspuns la diversele probleme care îi frământă.
În anul 2004, când au început lucrările de transformare a bisericii evanghelice cumpărate (în august 2004), datorită implicării tuturor membrilor parohiei – inclusiv a tinerilor – în munca de amenajare a bisericii conform tradiţiei ortodoxe, întâlnirile organizaţiei au fost întrerupte o perioadă mai mare de timp. Ele au fost reluate în anul 2010. Ca sfânt protector al organizaţiei a fost ales Sfântul Filip, cel de-al treilea apostol chemat la propovăduire de către Mântuitorul nostru, Iisus Hristos. Acesta a fost un tânăr care cerceta cu multă râvnă scripturile ;  unele izvoare istorice îl menţionează participând, împreună cu Sfântul Apostol Andrei, la încreştinarea populaţiei de pe teritoriul Dobrogei de astăzi.
Organizaţia îşi propune următoarele obiective :
  1. Crearea, menţinerea şi întărirea legăturilor dintre  tinerii parohie
  2. Formarea duhovnicească a tinerilor prin organizarea de discuţii cu teme alese de participanţi şi sub îndrumarea preotului paroh sau a diferitelor personalităţi duhovniceşti
  3. Pelerinaje
  4. Păstrarea identităţii naţionale şi a valorilor creştin ortodoxe, fără a arăta lipsă de respect faţă de societatea în care trăim
  5. Organizarea unor evenimente culturale cu caracter religios sau desfăşurarea unor activităţi caritative
  6. Implicarea tinerilor în viaţa şi activităţile parohiei sub îndrumarea preotului paroh şi în strânsă legătură cu  Consiliul Parohial.
Pentru atingerea obiectivelor menţionate mai sus, s-au stabilit trei întâlniri pe lună :
În prima vineri a fiecărei luni, la ora 18:30, se organizează o seară de film după care urmează discuţii pe tema filmului. Filmele au temă duhovnicească, istorică sau de alt gen scopul fiind dezvoltarea şi cultivarea valorilor creştine ale tinerilor.
În fiecare a doua sâmbătă a lunii, la ora 18:00, are loc seara de discuţii cu o temă aleasă în prealabil prin vot de către participanţi.
În funcţie de activităţile liturgice sau de altă natură, într-una din duminici, la finalul Sfintei Liturghii se prezintă viaţa unui sfânt.
Toate activităţile organizaţiei de tineret sunt anunţate duminica, după Sfinta Liturghie, dar şi prin e-mail celor care ne-au făcut cunoscută adresele lor de contact. Întâlnirile au loc la demisolul bisericii. Persoanele care doresc sa ia parte la aceste activităţi şi sa fie anunţate prin e-mail de fiecare dată când are loc un eveniment, le rugăm să contacteze pe unul dintre responsabili :
Vasile Sebastian GRUESCU