Skip to content

Corala «Lumină lină»

Denumirea coralei a fost inspirată de cântarea cu acealaşi nume, Lumină lină, din slujba Vecerniei. Prima Vecernie pan-ortodoxă din Stuttgart, în 2007, a prilejuit şi prima aparție în public a acesteia.
Corala a luat ființă prin strădania doamnei Alina Abel care, cu răbdare şi perseverență, a reuşit să mobilizeze persoane, tinere sau mai puțin tinere, cu dragoste pentru muzica bisericească si cântarea liturgică, spre a aduce slavă lui Dumnezeu.
 
A devenit o tradiție ca, în preajma Crăciunului, corala să prezinte, în biserică, un concert de colinde, aşteptat cu nerăbdare, de credincioşii din Stuttgart, în fiecare an (2014, 2015, 2016, 2017, 2018).  
 
Printre reuşitele coralei trebuie menționată şi implicarea ei, în transmisiunea în direct, la ZDF, a Sfintei Liturghii, în data de 5 mai 2012.